Приче из избрисаног путописа
Следећи Ибарску магистралу ка Долини јоргована, с леве стране угледаћете чаробну тврђаву Маглич. И док вам пажњу одвлачи утврда у магли, са десне стране одваја један пут узбрдо – ка „Светим водама краљице Драге“ – где се ових дана уређује базен и летњиковац за све бројне посетиоце
Карлове Вари, монденска чешка бања, по причи коју је запамтио сваки туриста који ју је посетио, настала је тако што ју је у 14. веку открио легендарни чешки краљ Карло IV док је лов ловио по гори одио. Наиме, један од краљевих паса гонича, претходно повређен у лову на јелене, улетео је у врућу изворску воду. Након предаха који је ту направила ловачка дружина, опорављени пас је наставио лов као пуштен с ланца, а проницљиви суверен одлучио да на овом месту подигне знамениту бању. Али, да ли је све то било баш тако? Да ли је ово још једна велика истинита прича о свестраном краљу којим се Чеси са правом поносе? Или је чиста „жвака за сељака“? Јер, Карло јесте био париски ђак и човек ванвременске културе, али би неко накриво насађено гунђало, рационални интелектуалац дијалектичког смера или, рецимо, сваки самоидеализовани Херцеговац у расејању могао да каже: Откуд то да је краљ оболео од костобоље ловио, баш, по чешким забитима са бањском водом? И то топлом… за коју је сваки гологузан из околине (рекла му баба Луција) знао да је лековита? И то чешки краљ… за које се зна да су превазишли и Србе у митоманији, свуда и на сваком месту, додајући сјај и мистичност, чак и тамо где стварност једва да је оставила трага.
Маглич
Истините приче машта не чини бољим. Напротив, више им одузима него што доприноси, јер отвара место сумњи. А сумња је најопаснија кртица на свету – јер поткопава и истину и лаж. Међутим, време прашта работу машти (специјалним ефектима наших предака) претварајући такве приче у предања, која смо спремни да сласно и без поговора прогутамо као добар залогај у кафани „Код Мира“ у Богутовцу. Управо једна таква прича настала је на првој великој кривини, поред Ибра, када се прође скретање за чувену богутовачку гостионицу. И налази се у истом месту где и утврђени град – који је почео да се руши и распада негде у исто време када је бања Карлове Вари кренула да расте и да се развија – Магличу.
– Град Маглич је, као што је свима познато, настао највероватније за време краља Уроша. У кругу од само пар километара око њега много је лековитих и топлих извора, укључјући и две познате бање – Матарушку и Богутовачку. Једна романтична прича и извор лековите воде су и разлог због кога сам вас позвао да дођете. То није прича о краљу Урошу и Јелени Анжујској у чију част је српс-ки краљ засдио плаве јорговане, како би је подсетили на Провансу. Реч је о једној другој причи и једној другој краљици, о Милановчанки, краљици Драги Обрено- вић и „Светим изворима краљице Драге“ под Магличем – овако започиње причу стари сарадник „Таковских новина“, МРТК-а, прононсирани обреновићевац, ведета ауто-трка „националне класе“ бивше СФРЈ-а, шумар по вокацији и потомак рођака и кумова краљице Драге – Живан Негојевић, из Врбе код Краљева.
Под водопадом
Маглич је, данас, село које се простире око истоимене утврде. Пресеца га Ибар, правећи окуку око брда на коме се налази тврђава. Са друге стране Ибра, трасирана је Ибарска магистрала. И она (Ибарска) савија, прати окуку. То је она кривина на којој почиње наша прича.
– Причу коју сам вам желео пренети, а поводом сто двадесете годишњице од смрти краљице Драге, по породичном предању, испричала је сама Драга. И она се задржала у сећању мојих рођака, попут мноштва документације, фотографија, писама или рецепата што је оставила, а мени су је пренели моји. Како су били у кумовским везама са Драгином кућом, она је код нас у Врбу долазила на славе, у посете, а остајала би у гостима и по неколико дана. Једном приликом је причала, а то је било непосредно пре смрти, у време када је већ постала краљица, причу из њеног живота док је живела у Краљеву. Било је то за време владавине краља Милана. Њен тадашњи супруг, инжењер Светозар Машин, био је ангажован на изградњи „Ибарског пута“ из Краљева према Рашки. Пут је ишао долином Ибра. Било је пројектовано да пут у широком луку прати реку, како би се избегле серпентине код села Маглич. Говорило се да се краљ Милан спрема за рат и да му је пут неопходан како би олакшао и убрзао војни поход – преноси Живан и наставља: – Како јој је супруг гро времена проводио на терену, Драга је користила сваку прилику да оде са њим. И док је Светозар радио, Драга је уживала у природи, реци, старом утврђењу, истраживала околину издашну лековитим изворима и богомданим лепотама. Тако је, пратећи један планински поток, наишла на леп водопад, сакривен у густој шуми. Вода је падала са 4-5 метара висине, формирајући живахне каскаде. Ово откриће је посебно очарало младу Милановчанку! И од тада тај водопад је постао њено омиљено тајно место. Међутим, све што је лепо – кратко траје. Нема бољег сведока овој народној мудрости од епизода из живота краљице Драге.
– У жарком летњем периоду, одлазила је до тог скривеног шумског водопада, да се тамо окупа и освежи. Причала је, а мени моји, да је та вода добра и лековита. Како је то знала? Не знам. Може бити да је имала неки проблем или болест коју је ту излечила – наставља Живан причу краљице Драге: – Међутим, једном приликом у разговору са мужем, када се повела реч о водопаду, сазнала је да траса пута иде управо туда, преко „њеног водопада“. И да га након изградње пута, нажалост, више неће бити. Ова вест ју је скаменила! Молила је и преклињала мужа да искористи сав свој утицај и учини нешто како би се променила траса пута. Инжењер је одбијао, држећи да се правила струке не могу и не смеју тек тако изигравати. У свом непоколебивом уверењу, тврдо је стајао, савести ради, настојећи да сачува свој и интегритет професије. Али, Драга је била (као што је познато) упорна жена… И инжењер је попустио. Испројектована је нова траса, која иде испод водопада. Тако је Драга спасила водопад од уништења, оставивши га потомству које га је, како то обично бива, препустило забораву и дубокој густој шуми.
Повратак краља Милана
Да би ово породично предање могло да буде и истинито, наслућујемо прелиставајући књигу „Старо Краљево“, почившег краљевачког новинара Драгољуба Обрадовића Кондиса.
Аутор, наиме, у једном делу књиге посвећеном краљевачким данима краљице Драге, доноси причу о Михаилу Чебинцу, породичном пријатељу Машинових, који је делио слична интересовања са пријатељицом, а једном приликом наводно „испричао Драги Машин како га привлачи геологија, да истражује камене терене у околини Карановца“. У наставку следи један одломак из књиге „Старо Краљево“, темпорално смештен нешто касније од епизоде која се, може бити, догодила под водопадом:
„Истовремено, када је кнежевина Србија проглашена за краљевину, а Милан Обреновић за краља, били су завршени и вишегодишњи радови на стратегијском путу до Рашке. Инжењер Машин се, коначно, скрасио код куће, више није био теренац, а Михаило Чебинац се повукао у миран живот, носећи лепе успомене своје младости.
На молбу Карановчана, поводом проглашења Србије за краљевину, Милан Први, краљ Србије, указом од 19. априла 1882. године, преко министра унутрашњих послова Милутина Гарашанина, прогласио је да се од тог дана Карановцу у Округу чачанском – име мења у Краљево. Одмах потом, први крунисани владар Србије после Косовског боја, путујући за Рашку да би се уверио у квалитет новосаграђеног пута, посетио је Краљево и манастир Жичу. Краљевчани су му приредили леп дочек и обасули га цвећем. Маса света окупила се у Старој чаршији, на почетку данашње Карађорђеве улице код Окружног суда, где је краљ Милан одржао говор и захвалио мештанима на топлом дочеку.
Повратак краља Милана из Рашке у Краљево био је кобан по инжењера Машина, а његову жену Драгу одвео је сасвим другим животним путем. У част високог госта, приређен је бал у хотелу „Париз“, где су осим краља и његове пратње, присуствовали и најугледнији и најбогатији људи Краљева. Према сачуваном казивању Светозара Буњака, била је то више него гала забава. Богата трпеза, разне ђаконије, најбоља вина, добра музика и много званица. Наравно, на балу у „Паризу“ били су и инжењер Машин и његова жена Драга.
– Била је прекрасно обучена, пленила је лепотом и деловала као краљица – причали су они који су се те вечери нашли на балу.
Представљена је краљу Милану који је, такође, био изненађен њеном појавом. Почаствовао ју је да седне у његовој близини, за истим столом. Када је почео бал, пред краљем се појавила лепушкаста девојчица Драга Раденковић, кћерка Јована абаџије и звонким гласићем одрецитовала неку родољубиву песму (Драга Раденковић се касније удала за учитеља из Ласца Велислава Миладиновића и са њим изродила дванаесторо деце, а син Мико Ћопо радио је као писар у краљевачкој болници).
Салом „Париза“ разлегао се аплауз, а ученица Драга Раденковић добила је на поклон од краља Милана златан дукат.
Драга Машин те вечери била је више него расположена. Готово да није пропуштала ниједну игру. Њен муж, такође. Била је у колу са краљем, одиграла је неколико плесних игара са другом господом, али се није одвајала од мужа. Око њиховог стола стално је било повеће друштво. Драга их је забављала причањем, по који пут је бацала поглед на краља, а овај је узвраћао осмехом и дижући чашу с вином, наздрављао јој.
У неко доба, око поноћи, повела се реч о изграђеном путу од Краљева до Рашке, па и о инжењеру Машину. Присутни су упућивали комплименте инжењеру у присуству његове жене, а тада се у разговор умешало и Његово височанство. Очекивало се да ће и он изговорити лепе речи Машину, али краљ Милан грубо је одбрусио Машину у лице: – За онај „лакат“ на Ибру, ја бих теби дао лакат, а због серпентина на Шашеву чини се да си шашав!“
Догађај који описује Кондис изазвао је тајац међу присутнима. Видевши да ситуација постаје непријатна, краљ се потрудио да све изгледа као шала. Дао је знак музици да настави, пратећи то с громогласним смехом. Присутни су прихватили гаф као зафрканцију. Смејала се, кажу, и Драга. Али инжењеру се задржао трајан горак укус у устима, као и онима „који су ценили и поштовали инжењера Машина због његове скромности и доброте“.
Свете воде
Тешке су кише пале минулих дана.
Водопад у шими, 50-60 метара удаљен од Ибарске, је оснажио. Али, они који познају овај природни драгуљ – а примењени уметник Жељко Кошанин одговорно тврди да у самом селу Магличу и околини можда још само три човека знају за водопад – веле да је он и у другим временским приликама снажан. Извор потока, наиме, на коме се он налази, је постојан и јак. И не само да је постојан и јак, него је – проверено у Институту за рехабилитацију – и лековит.
Извор се налази поред пута, односно макадама који одваја десно, 300 метара од Ибарске магистрале. Име му је „Света вода краљице Драге“. Температура воде је 17 степени. Над извориштем је слика (фреска) краљице Драге са анђеоским крилима, портрет краљице у владарској ношњи и стихови песме посвећене Магличу.
– По мени нема боље воде од ове. И сам је користим. Причам с људима, јер их много долази на извор, и сви причају исту причу. Потпуно идентична прича. Десет истих прича сам чуо. Како су, рецимо, лечили родитеље од гангрене… како су их претходно водили код доктора, а онда дошли на извор, ту се три-четри пута поквасили, а пети пут излечили.
Ево, пре неки дан је дошао човек и прича да носи мајци воду. Стара је, и не може да дође горе, него сипа у бидоне па јој носи кући. Један мој другар је, рецимо, излечио жвале. Лечи псоријазу, кожне болести, гинеколошка обољења… На табли пише за шта је све добра и шта лечи. Најбоље је окупати се у базену испод извора. Пробао сам је и на себи, имао сам неке флеке, нестале су. Невероватно. Анализу воде радила је проф. др Милица Лазовић, детаљно са њеним консултантима. Ко навикне ту воду да пије тешко може да пређе на другу. Треба је држати у стаклу. Годину дана може да стоји а да се не уквари, то су беле воде, живе воде – објашњава Кошанин.
Име Жељка Кошанина није непознато у свету уметности, медија, дипломатије… Оснивач је реликтног Крстовграда у Прогорелици, надомак Маглича. Туристичко-уметнички комплекс Крстов- град располаже богатом збирком од преко 5.000 вредних експоната, укључујући средњовековно оружје попут мачева, штитова, секира и ножева. Такође се могу наћи средњовековне књиге, иконе и записи, као и круне, старе одежде, посуђе и дворски порцелан. Уметник из Прогорелице главни је извођач радова и идејни креатор будућег простора око извора „Свете воде краљице Драге“.
– Данас је било планирано да кренемо са радовима, али киша не стаје. Требало је да почнемо са постављањем мермера у базену. Мермер смо добили као донацију од човека коме је ова бања помогла. Потребно је да урадимо потпорни зид и степениште за базен како бисмо га уподобили за употребу, јер све више људи долази. Изнад се прави један летњиковац и раде мозаици – симболика. Цела поента је у симболици. Неће бити једноставно. Извор је јак, вода иде, да би се радило треба је зауставити, иначе све што будемо урадили ће однети – наговештава уметник оно што је ових дана започето.
На овом месту прича о Драги Машин је одавно процурела. И тече као вода, кроз спиралне вртлоге времена, носећи са собом исцељење, силу и предање (веродостојно, бар, онолико колико и оно чешко) које се овде преображава у искпуљење, од греха према последњој српској краљици из династије Обреновића.
Н. Савић
Leave A Comment